1. Ana Sayfa
  2. Travels Blog

Oteller Nasıl Yıldız Alır?

Oteller Nasıl Yıldız Alır?
0

Turizm işletmeleri olan oteller, kendilerini tercih eden misafirlere en iyi ve en yüksek düzeyde hizmet vermek durumundadır. Gelen misafirlerin portföyüne göre otellerden beklenen hizmetlerde değişiklik gösterebilir. Otellerin verdiği hizmet düzeylerine göre, misafirlere sağladığı imkanlara göre kendi içlerinde statü farkları oluşmaktadır.

Otel Çeşitleri

Oteller butik otel, yıldız otel, muhafazakar otel gibi çeşitliliklere sahiptir. Bunların yanı sıra otellerin içerlerinde sahip oldukları imkanlara göre yıldız farkları vardır. Yıldızsız bir otelden 7 yıldızlı bir otele kadar sınıflandırılabilir.

1 Yıldızlı Oteller

Bir yıldızlı otellerin en az 10 odaya sahip olması gerekmektedir. Misafirlere kahvaltı salonu, lobi gibi genel alan imkanı sağlamak zorundadır. Oda içerisinde misafirlerin kullanımına sunulan bir telefonun olması gerekir.

2 ve 3 Yıldızlı Oteller

Bir otelin yıldız sayısının 2 ve ya 3 olması için otel hizmetlerinin 1 yıldızlı otellerden daha fazla olması koşuluyla gerçekleşir. 2 yıldızlı otellerde klima bulunması, oda içerisinde saç kurutma makinasının olması gerekmektedir. 3 yıldızlı otellerde ise 2 yıldızlı otellere ek olarak havuz, çamaşır yıkama hizmeti ve odalarda misafirler için televizyon olması gerekmektedir.

4 Yıldızlı Oteller

4 yıldızlı otellerin hizmet düzeyleri 1,2 ve 3 yıldızlı otellerin verdiği hizmetleri kapsadığı gibi bunlara ek olarak, işinde daha uzman personelleri bulundurması, en az 150 kişilik bir salon imkanını sağlaması, açık ve kapalı havuza sahip olması ve restoran hizmetine sahip olması gerekmektedir.

5 Yıldızlı Oteller

Diğer yıldızların kapsayan 5 yıldızlı otellerde aynı zamanda engelli asansörleri, 7/ 24 hizmet verecek oda servisinin olması gerekmektedir. 5 yıldızlı oteller misafirlerine ayakkabı sileceğinden, bornoz, terlik gibi ihtiyaçları da karşılıyor olmalıdır. Misafirler 7/24 resepsiyona ulaşabilmelidir. Diğer yıldız standartlarını sunduğu gibi bu standartları en üst kalitede sunmak zorundadır.

7 Yıldızlı Oteller

Genel olarak bakıldığında aslında 7 yıldızlı bir otelin olmadığı görülmektedir. Fakat bazı oteller verdikleri hizmetler ile 5 yıldızlı otellerden daha iyi ve daha geniş hizmetleri ile 7 yıldızlı olarak anılabilmektedir. Kesinleşmiş olarak bir standardı olmayan 7 yıldızlı otellere bakıldığında dikkat çeken özellikler arasında, üst kalitedeki personeller, kişiye özel asistanların olması, misafirlerin kullanımına sunulan ürünlerin normalden çok daha özel ve özel maddelerden üretilmiş olması gibi özellikler dikkat çekmektedir. Tabi bu otellerde ücret kapsamında bakıldığında da diğer yıldız otellere göre daha fazla ücrete sahip oldukları da görülmektedir.

Misafirler ve Otel Tercihleri

insanlar günlük yaşamlarından birazda olsa uzaklaşmak istediklerinde ilk tercihleri tatil olmaktadır. Bu tercihlerini gerçekleştirmeden önce bütçelerine göre en iyi hizmeti sunan oteli bulmaya çalışırlar. Otellerin sunduğu hizmet kalitesi ile misafirlerin ödeyeceği ücretin bir birini karşılıyor olması gerekmektedir. Fiyat – performans açısından tatmin olabilecekleri bir otel isteyen misafirler 2 yıldızlı bir otel hizmetine 5 yıldızlı otele verilecek düzeyde ücret ödemek istemez. Bu nedenle insanların kendi bütçe ve isteklerine göre bir oteli seçtikleri unutulmamalı ve verilen hizmetlere göre fiyat – performans dengesi kurulmalıdır. Bu şekilde misafirlerin otelden beklentileri karşılanmış ve işletmeden mutlu olarak ayrılmaları sağlanabilir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap