1. Ana Sayfa
  2. Travels Blog

Oteller Koronadan Nasıl Etkilendi?

Oteller Koronadan Nasıl Etkilendi?
0

İnsanların uzun saatler çalışmasının sonucu olarak bir ihtiyaç unsuru olan dinlenme ihtiyacı iş dışında farklı bir yere gitmenin, farklı aktivitelerin yapılmasının önemini vurgulamaktadır. Yoğun tempodan sıyrılmak, kendilerini dinleyebilmek ve dinlendirmek için çeşitli arayışların içerisine girilmektedir. Korona ise insanların bu ihtiyaçlarına ulaşmasını zorlaştırmış yer yer imkansız hale getirmiştir.

Boş Zaman ve Çalışmak

Yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmek zorunda olan insanlar çeşitli sektörlerde çalışmaktadır. Sektörüne, çalışma saatlerine ve günlerine göre zorlukları, yoğunlukları değişiklik gösteren iş sektörü insanlara belli kazançlar getirmektedir. Çalışan insanların iş dışındaki hayatlarını düzgün şekilde yürütebilmeleri için boş zamana ve boş zamanlarında gerçekleştirecekleri faaliyetlere ihtiyacı vardır. Bu faaliyetleri yerine getirebilmeleri için iş dışı zamana gereksinim duyarlar. İş dışında bir şey yapmayan, yeni yerler ve yeni faaliyetler keşfetmeyen, sürekli çalışan insanlar için iş içerisindeki ve iş dışındaki yaşamları büyük sıkıntılara girer. Kişi bu ihtiyaçlarını yerine getiremediğinde sosyal yaşamlarından kopmaktadır. Çevresinde bulunan diğer insanlardan uzaklaşmakta ve olumsuz davranışlar sergilemektedir.

Boş Zaman’ın İnsan Psikolojisine Faydası

Sürekli çalışan ve her hangi bir tatil faaliyetini gerçekleştirmeyen insanlar psikolojik olarak kendilerini yenileyemez, diğer insanlardan soyutlanır ve çevrelerine kaba tavırlar sergileyebilmektedir. Bu gibi sonuçlar insanları daha çok yıpratır ve zamanla ortama ayak uyduramamak, iş içerisinde de verimli olamamak gibi sonuçlarla karşılaşabilmektedir. Psikolojik anlamda sürekli çalışan insanlar kendilerini yorgun hissedecek ve zamanla mental bir çöküş yaşayacaklardır. Psikolojik anlamda iyi olunması insanların daha verimli, daha ılımlı daha yardımsever olmasını sağlamaktadır.

Covid-19 Nedir?

Covid-19 ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve bütün dünyayı etkisi altına almış küresel bir hastalıktır. İlk çıkış zamanlarında çok fazla kişi umursamasa da çok geçmeden herkes ciddiyetin farkına varmıştır. Zamanla insanların içerisinde bulundukları zor şartların farkına varması, ülkeleri hem maddi hem de manevi anlamda zarara uğratması aslında sadece bir hastalık olmasının yanı sıra küresel bir savaş gibi görülmesine neden olmuştur. Belirtilerinin grip gibi olması fakat daha farklı etkilerinin ortaya çıkması ile insanların daha az dışarı çıkmasına neden olmuş ve temizliğin, insanlarla araya mesafe koyulmasının önemini ortaya çıkarmıştır. İnsanların dışarı çıkmaları yasaklanmış, evde kalarak kendilerini korumaları sağlanmaya çalışılmıştır. Günümüze bakıldığında hala etkileri devam eden Covid-19 artık insanların maskeyle dışarı çıkmasını, çok kalabalık ortamlara girilmemesini önermektedir. Kurallara uyulduğu sürece insanların kendi yaşamlarını güvence altına almaları sağlanabilmektedir.

Boş Zaman ve Covid-19

Bütün dünyanın içerisinde bulunduğu ve hala tam anlamıyla çözümlenememiş bir hastalık olan Covid-19, bütün sektörleri olduğu gibi turizm sektörünü de olumsuz yönde etkilemiştir. Üretici ve tüketici olarak insan yoğunluklu olan turizm sektörü yaşadığı olumsuzluklar sonucunda, insanlara daha fazla güven vermek zorunda kalmıştır. Oteller kendilerini tercih eden misafirlere en üst seviye güveni verebilmek için bütün Covid-19 tedbirlerine uymak zorundadır.

Oteller içerisinde misafirlerin uygun şekilde sosyal mesafe kurallarını görebilmeleri ve bu kurallara uymaları gerekmektedir. Kurallara uymayan personel ve misafirlerin gerektiği şekilde uyarılması gereklidir. Otellerde her zaman önemli olan ve en üst seviyede tutulması gereken temizlik konusu daha fazla önem arz etmektedir. İnsanlar bir oteli tercih etmeden önce o otelin Covid-19 kurallarına uyup uymadığını incelemektedir. Bunun için yapılan sosyal medya yorumlarını incelemekte, oteli direk arayarak Covid-19 adına ne gibi önlemlerin alındığını sorgulamaktadır. Çalıştıkları süre içerisinde ve evden çıkma yasaklarının olduğu süreçlerde insanlar boş zamana, dinlenmeye daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Fakat bu ihtiyaçlarını gerçekleştirirken artık daha fazla önlem almak zorunda kalmışlar ve bu nedenle seçecekleri destinasyonu en ince ayrıntısına kadar araştırmaktadırlar.

Yapacakları iş dışı faaliyetler artık sadece dinlenmeyi, kendilerini dinlemeyi, içerisinde bulundukları mental çöküşten uzaklaşmayı değil aynı zamanda içlerine daha çok sinen, temizlik ve güvenliğinden şüphe etmeyecekleri bir destinasyon seçimi olmayı da içermesi gerekmektedir. Bu nedenle oteller insanların bu istek ve ihtiyaçlarına hitap ettikleri sürece ayakta kalabileceklerdir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap