1. Ana Sayfa
  2. Travels Blog

Otel Lojmanları Nasıl?

Otel Lojmanları Nasıl?
0

Turizm birçok insanın istihdam sağladığı bir sektördür. İnsanlar gerek yaşadıkları yerde gerekse farklı şehir veya ülkelere giderek turizm alanında çalışma imkanı bulabilmektedir. Farlı misafir ve farklı çalışan portföyüne sahip olan turizm sektörü aynı zamanda bacasız sanayi olarak adlandırılmaktadır.

Turizm İle Çalışan İlişkisi

İnsanlar yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan ihtiyaçlarını sağlayabilmek adına çalışmak zorundadır. Çalışmaları sonucunda belli bir gelir, yemek bazen de konaklama ihtiyaçlarını sağlamaktadır. İnsanların çalışmak için çoğunlukla tercih ettikleri bir sektörde turizm sektörüdür. Turizm kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Deniz-kum-güneş turizmi, kültür turizmi gibi farklı bölümlere sahiptir. Kendi içerisinde turizmin çeşitlenmesi aynı zamanda çalışanlarının da şartlarının farklılaşmasını sağlamaktadır. Çalışanların bilgi ve yeteneği, ilgi alanı da değişebilmektedir. Doğu’da yaşayan bir kişi Ege’ ye çalışmaya gidebilir. Batı’ da yaşayan bir kişi iç Anadolu’ da bir işletmede çalışabilir. Bazı çalışanlar için bu durum hem iş hem de tatil anlamına gelebilir.

Çalışanlar İçin Konaklama İhtiyacı

Yeme- içme, barınma insanların temel yaşamsal ihtiyaçlarını oluşturmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için insanların çalışması gerekmektedir. İnsanlar çalıştıkları yerleri tercih ederken, bu işletmenin onlara sağlayacağı faydaları göz önünde bulundurmaktadır. Yaşadıkları yerden uzak bir yerde çalışmak zorunda kaldıklarında ve ya bu onların tercihi olduğunda barınma ihtiyacını iş yerinden talep etmektedirler. İşletmeninde çalışanlarının devamlı olabilmesi, verimli olabilmesi adına bu talebi karşılaması gerekir.

Lojman Nedir?

İşletmelerin çalışanlarına ücretsiz olarak sağladıkları konaklama imkanına lojman denir. İşletmelerin içerisinde bulunan ve ya işletmeye yakın bölgelerde bulunmaktadırlar. Lojmanlar çalışanlara işe ulaşmak, ücretsiz konaklamak gibi faydalar sağlamaktadır.

Turizm İşletmeleri Lojmanları ve Çalışanlar

Turizm işletmeleri dikkate alındığında lojmanların önemi daha çok anlaşılmaktadır. Turizm çalışanları yoğunluk olarak farklı şehirlere çalışmaya gitmektedir. Bu nedenle konaklamak için bir yere daha çok ihtiyaç duymaktadır. Çalışanların bu gibi işletmeleri tercih ederken baktıkları önemli noktalardan biri lojmanının olup olmadığıdır. Kalacakları yerin güvenilir, iyi olması gibi unsurlarda çalışanların iş arayışlarında öne çıkmaktadır. Mesai saatleri bittikten sonra çıkıp rahatlıkla dinlenebilecekleri bir yerin olması aynı zamanda çalışan için işletmeye bağlılığı da sağlamaktadır.

İşletmenin çalışanlarına sağlayacağı barınma imkanı, aynı zamanda çalışanları için ekonomik anlamda da bir rahatlık sağlayacaktır. Örneğin, farklı bir şehirden Antalya gibi bir destinasyonda çalışmaya gelen insanlar lojmanda kalarak hem barınma ücretinden kurtulmakta hem de güvenilir bir yerde kalmak rahatlığına ulaşmış olur. Aynı zamanda mesai saatleri dışında boş zaman faaliyeti yapmaya da fırsat bulmuş olur.

Yazar Hakkında

Yorum Yap