1. Ana Sayfa
 2. Travels Blog

Okteberfest Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Okteberfest Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey
0
 1. Bir Evlilik Kutlaması Geleneğinden Bira Festivaline Dönmesi
  İlk olarak bu gelenek hadi deli gibi bira içelim şeklinde başlamadı tabiki. Dünyanın bildiği ismi ile “Okteberfest” Almanların deyişiyle ” Wiesn” geçmiş yıllarda aslında Bavyera Veliahtı Prens Ludwig ve karısı Saksonya-Hildburghausen Prenses’ i Therese‘nin evlilik yıl dönümü kutlamalarıymış. Bu bol ünvanlı prens ve prenses her yıl aynı tarihte eğlenceler düzenler, birayı ziyan etmeden içer ve konuklarına sunarmış. 1819’dan sonra gelenek yavaşça değişmiş, at yarışları kaldırılmış, eğlence ve bira içme geleneğine dönüşmüş.
 2. Oktoberfest’te Festivale Özgü Bira İçersiniz
  Bu festivalde bildiğiniz bira servis edilmiyor ve içilmiyor. Festivale özgü Oktoberfestbier isminde 13 büyük içki çadırında sunulan, yalnız altı Münih kökenli bira fabrikasının ürettiği etkinliğe özel içkiler servis ediliyor. Bu konuda saygı göstermeniz onlar için büyük önem taşır nitelikte.
 3. Festival Sadece Bira Demek Değil…
  Oturup akşama kadar sadece bira içtikleri bir festival olarak düşünmeyin Oktoberfest‘ i. Tamam içki bunun teması ancak, gün boyu sürekli kutlamalar, yerel giysilerle yapılan geçit törenleri, her bira çadırında müzikleri sunan Alman Bando takımlarından genel pop coverları, geleneksek arbalet yarışmaları, lunapark ve çok dahası.
 4. Bünyesi Sağlamlar Çıksın Ortaya
  Bizim ülkemizde de ciddi oranda bira tüketimi var, ancak Almanya ile yarışmaya sakın kalkmayın. Eğer oradaysanız ben şöyle içerim, böyle içerim diye atıp tutmayın aksi taktirde; bu partiye özel üretilmiş biralar abartıldığında çok sağlam çarpabiliyorlar. Alkol oranları ortalama %6 olan Oktoberfestbier‘ lar, kehribar rengine aldanılmayacak oranda diğer biralara nazaran güçlüler. Fakat festival süresince hemen hemen her yıl bir olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar bira tüketildiği düşünülürse, seveni çok demek.
 5. Açılış Yapılmadan Bira İçmek Yasak!
  Bu geleneksel festival törenini Münih Belediye Başkanı başlatabiliyor ve ilk birayı o içerek “fıçı açıldı” yani “O’ zapft is” diyerek seremoniyi başlatıyor.
 6. İsmi Sizi Şaşırtmasın Festival Artık Ekim’de Yapılmıyor
  Almanya’nın iklimini hesaba katarak, festivali daha da sıcak ve güneşli günlerde kutlamak isteyen Almanlar, festivali her yıl biraz daha erkene çekebiliyor. Eylül ortaları, başları gibi eğer gitmek istiyorsanız tarihini takipte kalın.
 7. Bira Sağlık İçin İçilirdi
  Eski yıllarda, kolera ve veba gibi hastalıkların kol gezdiği zamanlarda, Güney Bavyera‘nın sunabildiği tadı kötü olan tatlı suyu içmek yerine halk, çözümü tadı çok daha iyi olan bira ile susuzluğunu gidermekte buldu. Sonraları su arıtma sistemleri son derece gelişmiş ve iyileşmiş olsa da gelenekler her şeydir diyen halk “sağlınıza” yani “zum wohl” deyimiyle bira içmeye devam ediyor.
 8. Çocuklar İçin İlginç Bir Şekilde Oldukça Uygun Bir Ortam
  Artık Oktoberfest alkol yönünden çok karnaval yönüyle de göz doldurmaya başladı, çocuklu aileler için de ziyaret edilesi ve eğlenilesi olması amaçlanan festivalde, organizatörler çocuklara hitaben her eğlenceyi düşünmüşler.
 9. Oktoberfest’e Katılması Tamamen Yasaklanan Ünlü ise Paris Hilton
  14 yaşında alkol içmek isteyenler yanında bir yetişkin ile festivalde bunu gerçekleştirebiliyor ancak gelgelelim Paris Hilton‘ un bunu bile yapması yasak. Nedeni ise 2006’da Oktoberfest’ e gelerek bira festivalinde, organizatörlerle anlaşma yapılmadan kutulanmış şarap markasının tanıtımını yapması. Bu alkollü halkı kızdırınca Paris Hilton‘ un bir daha bu festivale katılması yasaklandı.
 10. Kayıp Eşya Ofisinde Akıl Almayacak Kadar Kayıp Birikir
  Herkesin kafayı çektiği bir festival olduğu düşünülürse bir şeyleri kaybetmemek imkansız demektir. Hal böyle olunca, her yıl binlerce unutulmuş eşya görmek mümkün oluyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap