1. Ana Sayfa
 2. Travels Blog

Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler
0

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir’in isminin anlamı “yeni şehir” demektir. Anadolu’nun en etkileyici şehirlerden biri olan Nevşehir, köklü tarihe ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Gerek müzeleri gerekse hava balonları ile ziyaretçilerine eşsiz bir görsel şölen yaşatmaktadır. Nevşehir gezilecek yerler listesinde bulunan bölgeleri ziyaret edebilir, keyifli bir seyahat imkânına erişebilirsiniz.

 1. Nevşehir Kalesi
  Nevşehir merkezinde bulunan Nevşehir Kalesi’nin inşa edildiği tarih tam olarak bilinmemektedir. Bazalt kaya kullanıldığı için Selçuklular dönemine ait olduğu tahmin edilmektedir. Onarım çalışmaları ise Nevşehirli İbrahim Paşa tarafından Osmanlı döneminde gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda Bizans mimarisine ait olduğuna dair söylentiler de yer almaktadır.
 2. Peri Bacaları
  Nevşehir denince akla ilk gelen peri bacaları olmaktadır. Bu şehrin pek çok yerinde peri bacalarına rastlamak mümkün olsa da en yaygın olarak Kapadokya’da yer almaktadır. Nevşehir gezilecek yerler listesine mutlaka ekleyiniz. Nevşehir’in en yaygın simgelerinden biri olan peri bacaları, rüzgar aşındırmaları sonucu meydana gelmiştir. Burada son derece güzel fotoğraflar çekilmek mümkündür. Gerek ülkemizde gerekse ülke dışından pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
 3. Üç Güzeller
  Nevşehir gezilecek yerler listesinde diğer bir önemli yer ise Üç Güzeller olmaktadır. 1 adet büyük 2 adet ise küçük peri bacasından meydana gelen bu yer sembolik bir yapıya sahiptir. Başarılı fotoğrafların mimari olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yapının hakkında pek çok efsane anlatılmaktadır. Anlatılan bu efsaneler ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır. En dikkat çekici özelliklerinden biri diğer peri bacalarından farklı bir görünüme sahip olmasıdır. Özellikle gün batımından son derece etkileyici bir görüntü ortaya çıkmaktadır.
 4. Nevşehir Müzesi 
  İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Nevşehir, sadece doğal oluşumları ile değil aynı zamanda müzeleri ile de ön plana çıkmaktadır. Nevşehir gezilecek yerler listesine mutlaka Nevşehir Müzesi’ni de eklemeniz gerekir. Çevreden toplanan tarihi yapılar 1963 ile 1964 yılları arasında sergilenmeye başlamıştır. 1966 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiş ve günümüze kadar korunarak gelmiştir. Tarihi açıdan pek çok farklı esere sahip olmasından kaynaklı olarak Nevşehir’e giden kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gerekir.
 5. Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Müzesi
  Kırşehir ile Nevşehir’i birbirine bağlayan yolda bulunan Hacı Bektaşi Veli türbesi ve Müzesi Nevşehir gezilecek yerler listesinde en önemli yere sahiptir. Nevşehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Hacı Bektaşi Veli 13. yüzyılda yaşayan bir İslam düşünürüdür. Son derece önemli bilgiler edinip keyifli bir müze gezisi yapabilirsiniz.
 6. Atatürk Evi Müzesi
  Atatürk Evi Müzesi Nevşehir gezilecek yerler listesinin en önemli müzelerinden biridir. Mustafa Kemal Atatürk Sivas Kongresi’nden sonra Ankara’ya dönerken burada bir gece kalmıştır. 2010 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek daha sağlam hale getirilmiştir. Müzede pek çok belge ve Atatürk’ün kişisel eşyaları bulunmaktadır. Nevşehir’e gelen kişilerin mutlaka bu müzeyi ziyaret etmesi önerilir.
 7. Göreme Açık Hava Müzesi
  Göreme açık hava müzesi, tarihi açıdan çok önemli bir yere sahip olduğu için Nevşehir gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken yerlerden biridir. Mutfak, yaşam alanı, yemekhaneler, kiliseler, manastırlar ve şapallerden oluşuyor. Burası dördüncü yüzyılda Aziz Basil tarafından inşa edilip dini eğitimlerin verildiği bir yerdir.
 8. Ürgüp Müzesi
  Ürgüp Müzesi tek kubbeli bir yapıya sahip olup 1965 yılında sergiye açılmıştır. Müzede sergilenmeye değer eserler toplanmış ve son derece etkileyici bir müze ortaya çıkmıştır. Belediyeye tahsis edildikten sonra 1968 yılında inşaat çalışmaları başlamış ve 1971 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Nevşehir gezilecek yerler listesinde bulundurarak tarihi eserleri yakından görebilirsiniz.
 9. Sunset View Point
  Sunset View Point göreme de bulunur. Nevşehir’i ve Kapadokya’yı en iyi şekilde görebilmeniz için iyi bir imkan sunmaktadır. Aynı zamanda burada son derece kaliteli fotoğraflar çekilmek de mümkün olur. Karşılaştığınız manzara karşısında büyük bir huzur yaşarsınız. Özellikle gün doğumu ve gün batımını en iyi şekilde izleyebilirsiniz.
 10. Avanos Asma Köprü (Sallanan Taş Köprü)
  Nevşehir’in en popüler yerlerinden biri olan Avanos Asma Köprü, Kızılırmak üzerinde bulunup çelik halatlar ile tutturulmuştur. Yer ile bağlantısının çok az bulunmasından kaynaklı olarak yürüme esnasında sallanır. Bu sebeple halk tarafından Sallanan Taş Köprü adını almıştır. Burada Son derece güzel fotoğraflar çekerek aynı zamanda keyifli dakikalar da geçirebilirsiniz.
 11. Taş Köprü 
  Abdülhamit döneminde Avanoslu Kurena Aziz Bey tarafından yapımına başlanan Taş Köprü, 1990 yılında tamamlandı. Kötü ayakları yapılırken Avanos taşları kullanıldı. Bu taşlar günümüze kadar gelmeyi başardı. Zaman içerisinde değişimlere uğrayarak daha yeni bir görünüm kazandı.
 12. Asmalı Konak
  Nevşehir’in simgesi haline gelen diğer bir yer ise Asmalı Konak olmaktadır. Nevşehir’de çekilen pek çok diziye ev sahipliği yapmıştır. Tarihi esintisi ve etkileyici manzarası ile herkes etkisi altına almayı başarmıştır. Özellikle Asmalı Konak dizisinin izleyen kişiler tarafından rağbet gören yerlerden biridir. Yıl içerisinde de pek çok ziyaretçi almaktadır
 13. Karanlık Kilise
  Karanlık kilise, 12.yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Narteks bölümündeki ufak bir pencereden az bir ışık gelmesinden dolayı bu ismi almıştır. Kilisenin içinde yer alan fresklerin renkleri ilk günkü canlılığını korumaktadır. Kilise, İncil ve Hz. İsa figürleri içeren süslemelere sahiptir. Göreme Açık Hava Müzesi’nin yanında yer alan bu kilise Nevşehir’de gezilecek yerler arasında oldukça popülerdir.
 14. Uçhisar Kalesi
  Nevşehir’e 5 kilometre uzaklıkta bulunan Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın tepeden izlenebileceği tek yer olarak bilinir. Kalenin üst bölümünde pek çok mezar ve sarnıç yer alır. Ayrıca bu kaleden Hasan Dağı ve Erciyes Dağı görülebilir. MÖ. 17. Yüzyılda Roma İmparatorluğu döneminde yapılan bu kale, pek çok amaç için kullanılmış, ayrıca savaşlarda önemli bir savunma aracı olmuştur. Daha sonra Selçuklu ve Osmanlı himayesine giren Uçhisar Kalesi’nin 1950 yıllara değin içinde ve çevresinde insanlar yaşamıştır. Uçhisar Kalesi’nden Nevşehir’i ve Kapadokya’yı izlemek, o müthiş manzaraya şahit olmak, Nevşehir’e gidip yapılması gereken şeylerden biridir. Kaleye ulaşım oldukça kolaydır. Her gün Nevşehir merkezden Uçhisar’a saat 07.30’tan başlayarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Özel araçla gidecekler için ise Ürgüp yolundan kaleye ulaşabilirler. Uçhisar kalesi haftanın her günü ziyarete açıktır.
 15. Damat İbrahim Paşa Camii
  Lale Devri’nin en önemli sadrazamlarından biri olan Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından 1726 yılında yaptırılmıştır. Engebeli bir araziye yapılan bu caminin yanında mektep, hamam, istinaf duvarı ve 2 adet çeşme bulunmaktadır. Nevşehir merkezde yer alan bu camii, yürüme mesafesinde yer almaktadır.
 16. Elmalı Kilisesi
  Göreme Açık Hava Müzesi’nin çevresinde yer alan bu kilise, 1100’lü yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Kilisede 3 apsis, 4 sütun ve 4 kubbe yer akmaktadır. 2 girişi bulunan kilisenin en ilgi çekici girişi arka kısmında yer alan tüner girişidir. Kilisede Hz. İsa’nın gökyüzüne yükselmesi, çarmıha gerilmesi, Kudüs’e geliş ve Hristiyan dinine ait motifler bulunmaktadır. Elmalı Kilisesi, 1990’lı yıllarda restorasyona uğramış ve büyük ölçüde yenilenmiştir.
 17. Tokalı Kilisesi
  Nevşehir bölgesinin bilinen en eski ve en büyük taş kilisesi olan Tokalı Kilisesi, 11.yüzyılda yapılmıştır. Kilisede yer alan motifler kırmızı ve mavi renklerinden oluşmaktadır. Özellikle mavi renklerin baskınlığı onu çevresindeki kiliselerden ayıran en önemli özelliklerden biridir Kilisede Hz. İsa’nın doğumundan ölümüne kadar yaşamından kesitlerin yer aldığı pek çok fresk yer almaktadır. Soğanlı Vadisi’nin içinde Yeşilhisar köyünde yer alan Tokalı Kilisesine çıkmak için 50 basamak çıkmak gerekir.
 18. Paşabağları Ve Zelve Ören Yeri
  Göreme-Avanos yolunun 2 kilometre kuzeyinde bulunan ören yerleri, peribacalarının en iyi gözlemlendiği yerlerdir. 9. Yüzyılda Hristiyanların yerleşim yeri ve dini merkezleri olarak kabul görmüştür. Ayrıca bu bölgede bir adet şapel ve pek çok kaya mezarları yer almaktadır. Nevşehir gezilecek yerler listenizde kesinlikle olması gereken bu bölgede pek çok kilise yer almaktadır. Bölge, 1952 yılında yerleşime kapanmıştır.
 19. Azize Barbara Şapeli
  Göreme’ye 3 kilometre mesafede bulunan Azize Barbara Şapeli, Göreme Açık Hava Müzesi’nde yer alır. Elmalı Kilisesi’nin yer aldığı kala blokunun arka kısmında bulunmaktadır. Şapelin duvar ve kubbesinde geometrik şekiller, çeşitli mitolojik canlılar ve Hristiyanlığa ait pek çok motif yer alır. Şapelde ayrıca Hz. İsa, Aziz George, Aziz Theodore ve Azize Barbara’nın tasvirleri yer almaktadır.
 20. Aziz Basil Şapeli
  Göreme Açık Hava Müzesi’nin girişinde yer alan Aziz Basil Şapeli, Nevşehir’e 13 kilometre, Göreme’ye ise 3 kilometre uzaklıkta yer alır. Yapıda pek çok mezar bulunur. Ayrıca şapelde Hz. İsa, Hz. Meryem, Hz. İsa’nın çocukluğu, Aziz Theodore, Aziz George ve Aziz Demetrius tasvirleri yer almaktadır. Aziz Basil Şapeli’ne özel araç, minibüs ve tur araçları ile ulaşım sağlanabilir.
 21. Üç Güzeller (Çatalkaya) Seyir Tepesi
  Nevşehir’in Ürgüp ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan bu seyir tepesinden peribacaları ve Erciyes Dağı’nın mükemmel manzarasını izleyebilirsiniz. Üç Güzeller (Çatalkaya) Seyir Tepesi, Nevşehir’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
 22. Avcılar Seyir Tepesi
  Göreme’nin muhteşem manzarasının izlenebileceği bir yer olan Avcılar Seyir Tepesi, Göreme’ye 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.
 23. Aziz Jean Kilisesi
  Nevşehir’in Gülşehir ilçesinde yer alan bu kilise, 2 katlıdır. İlk katında şarap odaları, kanallar ve anıt mezarlar yer alır. Üst katında ise kilise yer alır. Zamanla yıpranmasından dolayı 1995 senesinde restore çalışmaları yapılmış ve bugünkü haline kavuşmuştur. Kilisede ağırlıklı olarak sarı ve kahverengi renklerle çevrili motifler bulunmaktadır. Kilisenin duvarlarında Son Yargı sahnesi tasvir edilmiştir.
 24. Bektaş Efendi Türbesi
  Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde yer alan bu türbe, 1603 yılında inşa edilmiştir. Anıtsal bir günüme sahiptir. Yapının giriş kısmında türbe yer almaktadır. Türbeye girişin olduğu bölümde hat süslemeleri bulunur. Türbenin duvarlarında çeşitli ayetler yer almaktadır. 1975 yılında restore edilen Bektaş Efendi Türbesi, günümüzde bir görevlinin gözetimi şartıyla ziyarete açıktır.
 25. Açıksaray Harabeleri
  Nevşehir’in Gülşehir ilçesine 15 kilometre uzaklıkta yer alan bu harabeler, tüf kayalar içerisinde pek çok mekan ve kiliselerle kaplı bir ören yeridir. Bu bölgede yer alan mantar şeklindeki peribacaları sadece Açıksaray Harabelerinde yer alır.
 26. Derinkuyu Yeraltı Şehri
  Bu şehir, Nevşehir’e 30 kilometre uzaklıkta bulunan Derinkuyu ilçesinde yer almaktadır. 8 kattan oluşan Derinkuyu Yeraltı Şehri, büyük bir insan grubunun barınabileceği mekanlardan meydana gelmektedir. Bu yeraltı şehrinde ayrıca misyonerlik okulu, pek çok kuyu ve günah çıkarma havuzları bulunur.
 27. Özkonak Yeraltı Şehri
  Nevşehir’in Avanos ilçesine 15 kilometre mesafede yer alan Özkonak Yeraltı Şehri, İdiş Dağı’nın kuzey yamacında yer almaktadır. Bu yeraltı şehri, tam olarak temizlenememiştir. Günümüzde sadece temizlenen kısımlar ziyarete açıktır.
 28. Roma Kalesi ve Mezarı
  Roma Kalesi ve Mezarı, Nevşehir’in Göreme ilçesinde yer alır. Şehir içi sefer yapan minibüsler ile ulaşım mümkündür. Roma dönemine ait olan bu yapı, o dönemde gerçekleşen savaşlarda savunma amaçlı kullanılmıştır. Kalede bulunan mezarlar, bu savaşlarda hayatını kaybeden üst rütbeli askerler için yapılmıştır. Bu yapıların çevresinde gerçekleşen kazı çalışmaları sonucunda binlerce sene öncesine ait kemik ve tarihi eserler bulunmuştur.
 29. Ortahisar Kalesi
  Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde yer alan Ortahisar Mahallesi’nde yer alan Ortahisar Kalesi, Hititler döneminde inşa edilmiştir. 1200 metre rakımda yer alır ve 87 metre yüksekliğe sahiptir. Nevşehir merkezden belediye otobüsleri ve taksiler ile ulaşım sağlanabilir.
 30. Rahibeler Ve Rahipler Manastırı
  Nevşehir’in ilçesi olan Göreme’de yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’nde yer alan başka bir yapı olan Rahibeler ve Rahipler Manastırı, 7 katlı kaya kütlesinden oluşmaktadır. Manastırlarda katlar arasında bulunan bağlantı tüneller aracılığıyla sağlanmıştır. Yapının sağ tarafında bulunan Rahipler Manastırı büyük ölçüde yıkıldığından sadece birkaç oda gezilebilir durumdadır.
 31. Tatlarin Kilisesi Ve Yeraltı Şehri
  Nevşehir’in Acıgöl ilçesinin Tatların Köyü’nde yer alan bu yapı, Nevşehir gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken yapılardan biridir. İyi korunmuş olarak günümüze gelen Tatların Kilisesi’nin duvarlarında ağırlıklı olarak mor ve kırmızı renkleri kullanılmıştır. Yeraltı şehri ise 1991 yılında ziyarete açılmıştır. Oldukça büyük bir alana yayılmış olan yeraltı şehrinin sadece küçük bir kısmı temizlenip ziyarete açılmıştır. Bu yeraltı şehrini bölgede bulunan diğer yeraltı şehirlerinden ayıran en önemli özelliği bir tuvalete sahip olmasıdır.
 32. Pancarlı Kilisesi
  Nevşehir’in Ortahisar Mahallesi’nde yer alan bu kilise, Pancarlık Vadisi’nde yer almaktadır. Kilisenin zemini yeşil renkle kaplıdır. Kilisede yer alan sahne ve yazılar aynı sanatçı tarafından resmedilmiştir. Kilisenin duvarlarında İncil’den sahnelerin yer aldığı tasvirler bulunmaktadır.
 33. Kırk Şehitler Kilisesi
  Nevşehir’in Ürgüp ilçesinin 80 kilometre güneyinde yer alan Şahin Efendi Köyü’nde bulunan bu kilisenin duvarlarında 40 din şehidinin resimleri tasvir edilmiştir. 1216 yılında Nevşehir’in Selçuklu egemenliğine girmesiyle birlikte farklı bir renge boyanmıştır.
 34. Kaymaklı Yeraltı Şehri
  Nevşehir’e 20 kilometre mesafede yer alan Kaymaklı Kasabası’nda yer alan Kaymaklı Yeraltı Şehri, 8 katta oluşmaktadır. Günümüzde yalnızca 4 katı ziyaretçilere açıktır. Bu yer altı şehri, büyük bir topluluğun yaşayacağı büyüklüğe ve mekanlara sahiptir. Ayrıca yeraltı şehrinin kapısında olası tehlikelerden korumak için yapılan sürgü taşlarına sahiptir.
 35. Çavuşin Kilisesi
  Göreme- Avanos yolunda Göreme’ye 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Narteksi yıkılmış olan Çavuşin Kilisesi, 964 tarihinde İmparator Nicephorus Phocas adına yaptırılmıştır. Kilisenin duvarlarında İncil’den sahneler ve Hz. İsa’nın hayatı resmedilmiştir.
 36. Özlüce Yeraltı Şehri
  Bu yeraltı şehri, Nevşehir- Derinkuyu yolu üzerinde Kaymaklı Kasabası’nın 7 kilometre batısında yer alan Özlüce Köyü’nde yer alır. Yeraltı şehrinin girişinde iki kemerden oluşan bir kemer bulunmaktadır. Bu yeraltı şehri henüz ziyarete açılmamıştır.
 37. Ürgüp Yeşilöz Tağar St Theodore Kilisesi
  Nevşehir’in ilçelerinden biri olan Ürgüp’ün 10 kilometre uzağında yer alan Yeşilöz Köyü’nde bulunur. Ürgüp Yeşilöz Tağar St Theodore Kilisesi’ni çevrede bulunan diğer kiliselerden ayıran en önemli özelliği “Üç Yapraklı Yonca Planı”na sahip olmasıdır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap