1. Ana Sayfa
  2. Travels Blog

Mescid-i Aksa Nedir? Mescid-i Aksa Neden Önemli? Mescid-i Aksa Olayı

Mescid-i Aksa Nedir? Mescid-i Aksa Neden Önemli? Mescid-i Aksa Olayı
0

Uzun yıllardan bu yana hakkında sıkça konuşulan Mescid-i Aksa hareketli ve acı günlere son günlerde tekrardan tanıklık ediyor. İsrail’in Filistin’e karşı uyguladığı şiddete tepki çığ gibi büyüyor. Peki Mescid-i Aksa neden önemli?

Mescid-i Aksa’da neler oluyor?


Mescid-i Aksa’da Ne Oldu?


7 Mayıs tarihinde İsrail, Müslüman cemaate şiddet unsurlarıyla müdahalede bulundu. Bu olayda 205 Filistinlinin yaralandığı bilgisi elde edildi. Bir sonraki gün ise 90 yaralı bildirilirken, yaralıların içinde çocuk ve bir yaşında bebek olduğu da söylendi. Sonraki günlerde yaşanan şiddet olaylarında da yaralılar artmaya devam etti.


Doğu Kudüs bölgesinde Filistinli ailelerin İsrail tarafından zor kullanılarak tahliye edilmesi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplandı. Durum bir kapalı oturumda ele alındı. BM tarafından yapılan açıklama yaşanan olaylardan endişe duyulduğu yönündeydi. Ayrıca açıklamada, sivillere yönelik şiddet de kınandı.


Mescid-i Aksa Neden Önemli?


Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk mescididir. Süregelen yıllar boyunca bu nedenden dolayı Mescid-i Aksa, Müslümanlar için kutsal kabul edilmiştir.


Mescid-i Aksa, yalnızca Müslümanlar için değil, aynı zamanda Hristiyanlar ve Yahudiler için de kutsaldır. Hristiyanlar için Mescid-i Aksa’nın kutsal olmasının sebebi, bu dinin yayılımının Kudüs başlangıçlı olmasıdır.

Yahudiler için ise Ağlama Duvarı’nda gerçekleştirdikleri ibadetlerinden dolayı manevi değeri yüksek ve kutsaldır.


Müslümanlar için Mescid-i Aksa, Hazreti Muhammed’in miraca yükselmesi olayının burada gerçekleşmiş olması nedeniyle önem taşır. Ayrıca “Mescid-i Aksa” adı Kuran-ı Kerim’de de geçmektedir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap