1. Ana Sayfa
  2. Travels Blog

KIŞIN BALAYI YAPILACAK YERLER

KIŞIN BALAYI YAPILACAK YERLER
0

LAPLAND, FİNLANDİYA
Kış çoğu kişi tarafından sevilmese de, hatta tatil planı olarak kış ayları pek fazla tercih edilmese dahi! Kışı dolu doluya yaşamak isteyenler için mükemmel tatil yerleri var. Hatta o kadar güzel ve şaşılacak yerler ki kış tatillerini sizin için üst sıralara taşıyabilecek yerler. Bunlardan ilki kesinlikle Finlandiya’da bulunan Lapland. Buzdan otellerde kalmak çok hoş ve insanı içten etkileyen bir yapıt. Bunun yanı sıra otelinizde sıcak bir jakuzide kristalli camlardan kuzey ışıklarını izlemek ise tarif edilemez bir duygu. Özellikle Kışın balayı yapılacak yerler arıyorsanız. Balayı için oldukça duygusal ve romantik bir yer.
Tabii ki Lapland sizlere sadece jakuzi ve kuzey ışıklarını sunmuyor. Eğitilmiş ren geyikleri ve husky köpekler ile çıkılan safariler oldukça etkileyici ve unutulmaz anlar ve anılar yaşamanıza yardımcı olacaklardır.

İSVİÇRE ALPLERİ
Birçok insan için balayı ve tatil demek, sıcak ve kavurucu güneş, güneşlenmenin etkisi ile bronzlaşmış ten ve deniz demek ancak İsviçre Alplerin ’de kışın balayı yapılacak yerler arasında kendisine kesinlikle büyük bir yer bulmaktadır.
İsviçre Alp dağlarında bulunan otellerin hemen hemen hepsi sizlere otel paketinin içinde kayak ve kayak eğitimleri de sunmaktadır. Özellikle dünyaca ün yapmış bir kayak merkezi olan Chamonix profesyonel kayak severler için bulunmaz bir piste sahip. İsviçre alp dağlarında kış aylarında balayı yaparken kırmızı şarap ve şöminede yanan odunların çıtırtısı ile birlikte sessiz ve huzurlu zamanda geçirmemek imkânsız oluyor. Adeta insan kendisini başka bir evrendeymiş gibi hissediyor ve rahatlıyor. İsviçre Alpleri ve huzur demişken küçük ve masallar diyarını andıran bir yerleşke olan Zermatt ’da oldukça popüler ve görülmeye değer bir kasaba. Oda kiralarken kesinlikle Matterhorn zirvesine penceresi olan bir oda seçmenizi öneririz.

KO TAO, TAYLAND

Tayland aslında konu başlığımız Kışın Balayı Yapılacak Yerler olmasa özel bir plan çerçevesinde gitmeyin, “Tayland’a her zaman gidebilirsiniz” diyebileceğimiz bir yer. Ancak hem kışın olması hem de Tayland’ın tropikal kuşakta yer almasının yanı sıra Türkiye’den vize istememesi oldukça büyük etkenler olarak bu yazımızda yer almayı fazlası ile hak etti diye düşünerek ekledik. Tüm bunların yanı sıra Kışın Balayı Yapılacak Yerler listelerinde genelde fiyatların uygun olması ve oldukça fazla turist ağırladığı için kolaylıkla tatil yapabileceğiniz bir yer olmasını da göz ardı etmemek gerekir.
Ülkenin batı kıyılarına genellikle aşırı yoğun bir şekilde sırtı çantalı ve kısıtlı imkanlar ile tatile çıkan gezginler akın ettiği için biz sizlere ülkenin doğu kıyılarına gitmenizi öneriyoruz. Bu öneriyi yaparken tabii ki balayında olduğunuzu varsayarak ediyoruz. Yoksa ülkenin batı kısımlarında da görmeye değer birçok yer bulunuyor. Ancak doğu kısmında romantik ve daha sakin bir Kış Balayı geçirebilirsiniz.
Ko Tao küçük bir ada ve en çok yapılan aktivite dalış alanında bu nedenle Ko Tao da uzun süreli bir kamp planı hazırlamayın. Hatta naçizane tavsiye olarak ilk önce komşu ada olan Chiang Mai adasında 2 gün geçirdikten sonra 3 gün de Ko Tao ya ayırabilirsiniz. Bu sayede sıkılmadan tatilinizi daha hoş bir hale getirebilirsiniz.

GÜNEY AFRİKA

Kışın balayı yapılacak yerler arasında Güney Afrika büyük bir yer tutmaktadır. Buranın özellikle vahşi yaşam alanları Dünya’nın her yerinden turistleri kendisine çekmektedir. Güney Afrika aslında sadece kış ayları için bütün bir yıl için üzerinde plan yapabileceğiniz bir yer. Güney Afrika’da her bölgenin kendine has mikro klimaları mevcut ve değişkenlik göstermeksizin genelde tutarlı bir havası var. Güney Afrika her zevke hitap edebiliyor ve gelenleri kesinlikle aradıkları ile buluşturuyor. Kışın balayı yapılacak yerler yazımız için ise ocak ve şubat aylarında capetown tercih edilebilir. Bu aylarda sıcak ve kuru havası sizi fazla rahatsız etmez. Nemin düşük olması en büyük etkisidir. Ancak ben denizde balinalar ile fotoğraf çekmek istiyorum derseniz o zaman Güney Afrika’ya kesinlikle Temmuz ve Ağustos aylarında gelmeniz gerekmekte.
Güney Afrika’da balayı yapmaya karar verdiyseniz farklılıkları seviyorsunuz demektir. Çünkü burada balayı yapmak diğer yazımızda ki yerlerden biraz farklılık gösterecektir. İlk gittiğinizde Capetown’da klasik bir deniz, kum, güneş tatili sürerken birden kendinizi Madikwe Game Reserve platosunda vahşi yaşam ile iç içe bulabilirsiniz. Burada safarinin yanı sıra vahşi yaşam gözlemciliği ile birlikte Afrika mutfağının değişik lezzetleri ile birlikte gece gökyüzüne bakarak uyuyabileceksiniz.
Güney Afrika’da en çok ilgi çekenlerden biri ise hiç şüphesiz kambur balinalar. Ancak kambur balinalar Afrika kıyılarına genelde Haziran ayından sonra geliyorlar ve Kasım’a kadar buralarda dolaşıyorlar. Balina gözlem yerleri bulunan False Bay ilk gözleminiz için ideal olacaktır. Capetown için en iyi deniz sezonu ise Ocak ve Nisan ayları arasındadır. Geniş çaplı bir safari turu isterseniz kesinlikle 300 km kare alana sahip Kruger Ulusal Milli Parkı’nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap