1. Ana Sayfa
  2. Travels Blog

İTALYA VE HIRVATİSTAN BALAYI REHBERİ

İTALYA VE HIRVATİSTAN BALAYI REHBERİ
0

Yaz aylarında ülkemizin olduğu gibi bütün Avrupa ülkeleri neredeyse sıcak ve güneşe doymak için uygun oluyorlar. Hali ile insanlar yaz aylarında düğün yaptıklarında da bunu fırsata çevirip sıcak bir yaz gününde denizin serin sularına ve kumsalın sıcak kumuna dokunmak istiyor. Bu yazımızda daha çok hem bu kriterleri bulunduran hem de tarihi ve kültürel dokusu ile daha fazla haz alabileceğiniz iki ülkeye bol bol değineceğiz. Bunlardan birisi Hırvatistan iken bir diğeri ise herkesçe turizm ülkesi olduğu kabul edilen İtalya olacak. Bu iki ülke için Balayı planı yapacaksanız Schengen vizenizin olması gerekli. Bu vize olayı sizleri korkutmasın çok basit alınabiliyor.
Önemli bir dipnot düşmemiz gerekirse bu ülkeler temmuz ve ağustos aylarında çok kalabalık olabiliyor. Balayınızı denk getirebilirseniz Eylül ayında kutlamanızı tavsiye edebiliriz.

İTALYA, AMALFİ SAHİLLERİ
İtalya, denize dik uzanan sıra dağların eteklerine kurulmuş, naif ve romantik köyleri olan İtalya. Endüstriden ziyade yaşamaya önem vermiş şehirler. Trafiğe kapalı tertemiz havası ile sokakları. Turkuaz renginin her tonunu içinde barındıran koyları, eşsiz lezzetleri ile damak tadınızı okşayan mutfağı ile İtalya kesinlikle bütçeniz doğrultusunda ise Balayı önerileri listemiz için olmazsa olmaz ülkelerin başında geliyor.
Roma imparatorlarının bile vazgeçemediği, Dolce Gabbana’ya ilham kaynağı olmuş, leziz şarapları ile dünya çapında isim yapmış Capri, Akdeniz şıklığını sevenler için kaçırılmaz bir Balayı önerisi yeri.
İtalya Capri rotası için Balayı günlerinizden 5 gün kadar ayırmanız yeterli olacaktır. Buralara gelmişken kesinlikle uğramanız gereken birkaç nokta var. Bunlar Pasitano, Sorrento, Amalfi, Pompeii, Capri Adası, Ravello. Bu ziyaretlerin yanı sıra kesinlikle Sentiero degli Dei’de gün batarken yürüyüş yapın ve imkanınız varsa tekne kiralayarak bir gününüzü teknede geçirin. Bunun yanı sıra buralara kadar gelmişken kum midyeli spagetti yemeden sakın ola ki dönmeyin.

HIRVATİSTAN SPLİT & HVAR ADASI
İtalya çok güzel bir yer ancak benim bütçemi aşıyor diyorsanız üzülmeyin. Hırvatistan, İtalya’yı aratmamasının yanı sıra İtalya’ya göre de oldukça ucuz ve güzel. İtalya’dan bana kalırsa tek eksi yanı İtalya’da size verdiğimiz rotanın Hırvatistan’da daha dağınık olması ve mesafelerin biraz daha uzun olması.
Adriatik denizi başlıbaşına bir harika. İtalya’nın sahillerini aratmayacak kadar güzel ve temiz. Şirin kasabaları uzun boylu, iri yarı insanları ve mükemmel yemekleri ile yuvarlaklaşan göbekleri. Balayı önerisi olarak Split & Hvar Adası kesinlikle tavsiyemiz ve otel bulmakta da çok zorlanmayacaksınız.

Hangisinden başlayacağınıza karar veremiyorsanız bizim önerimiz ilk olarak Split adasına uğramanız daha sonra Hvar ve Dubrovnik adalarına uğramanız olacaktır. Hvar adasında kesinlikle üstü açık vosvos araçlarla tur atın. Hvar adasında elektrikli tekne kiralama şansına sahipsiniz bunları kiralayıp ada ada koy koy gezebilirsiniz. Dubrovnik benim için biraz hayal kırıklığı açıkçası. Game of Thrones turu oldukça moda ancak görmeyi istediğiniz şeyler yok sadece animasyonlar. Ancak Dubrovnik kasabası Game of Thrones turu haricinde tam bir ortaçağ kasabası ve insanın bu eski dokuların bu kadar hissedilmesine aşık olmaması imkansız denecek kadar zor. Süre olarak  1 gün split turu 2 gün hvar ve 1 günde dubrovnik için ayırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap