1. Ana Sayfa
  2. Travels Blog

Gezilecek En Güzel 10 Ülke Hangisidir?

Gezilecek En Güzel 10 Ülke Hangisidir?
0

Dünyada gezilecek yerler oldukça çok fazla olmasına rağmen, gerekse gezginlerin, gerekse turistler için gezilecek 10 ülke sizler için derledik ve özenle araştırdık. Güzel dünyamızda hemen her yeri keşfedilmeye, gezilmeye ya da ince ayrıntısına kadar görülmeye değer çok fazla yerler, şehirler, kıtalar ve güzellikler bulunmaktadır.

Ülkelerin dilleri, dansları, yemek kültürleri ya da yaşam biçimleri oldukça farklılar bulunulmasına bağlı olarak gezip görülmelidir. Her lisan bir insan sözü gibi her kültür binlerce bilgi demektir. Gezilecek 10 ülke olarak derlendi ve tercihinize göre merak ettiğiniz Ülker’e gitmek, gezmek istediğiniz zaman ön bilgi olarak merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

1)Hırvatistan

Hırvatistan oldukça bilinen ve gezmeyi seven kişiler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Adriyatik’in incisi olarak isimlendirilen, ünlü kişiler, turistler ya da gezginler tarafından merak edilerek gezmek için ilk sırada olan ülkedir. Hırvatistan’da en çok popüler olan şehri ise başkent olan Zagreb’tir. Hırvatistan’da oldukça fazla sayıda ada bulunmakta ve bundan dolayı her bir karesinde su bulunur.

Suların renk cümbüşü, gökyüzünün yansıması ve suyun berraklığı ile gözlere oldukça hoş gelmektedir. 56.594 kilometrekarelik yüz ölçümü olan, Balkanlar, orta Avrupa ve Akdeniz’le kesişim noktası bulunmasından dolayı oldukça göz dolduran zengin bir ülkedir. Ülkede eski zamanlarda oldukça fazla savaşlar yaşanmasından dolayı birçok tarihi eserler zarar görmüş ya da çoğu yok olmuştur.

Fakat bu olumsuzluklar rağmen ayakta duran çok sayıda tarihi eserler bulunmamaktadır. Uzun yıllar süren savaşlardan sonra ülke özgürlüğünü 8 Ekim 1991 yılında kazanmıştır. Hırvatistan karasal bir iklime sahip ve ılıman bir havası vardır. Dünyada en iyi korunmuş orta çağ kenti olarak bilinir ve 13. Yüzyıldan kalma şehir duvarları, maritime müzesi ve barok kiliseleri en çok gezilen yerlerdir.

Ülke yaşanan savaşlardan sonra özgürlüğüne kavuştuğu vakit ülke 3 bölgeye ayrılmıştır. Bunlar Dalmaçya, Dubrovnik ve Istirya’dır. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman Haziran ya da Eylül aylarıdır. Çünkü bu zaman diliminde ülke daha ılıman bir havaya sahip olmakta ve sulak bir ülke olarak suyun renk cümbüşünü en iyi ortaya çıkaran zamandır. Hırvatistan’da gezilecek çok sayıda yer ve mekanlar vardır.

Kireçtaşı mağaraları, beyaz taşlı plajları, ünlü mağaraları ve 16 teraslı sitem ile çalışan gölleri bulunmaktadır. Yaz aylarında yapılan festivaller, dans şölenleri ve opera gibi çok sayıda etkinlikler yapılmaktadır. Yemek kültürü olduk zengin ve her damak tadına uyacak yemek tatları bulunmaktadır.

2)İtalya

Dünya üzerinde oldukça popüler olan, görülmesi merakla beklenen ve turistlerin ilgi odağı olan İtalya, zengin kültürü, tarihi eserleri ve göz alıcı mekanları olduğundan dolayı gezip görülmesi gereken bir ülkedir. Büyük şehirlerinden başlanarak küçük kasabalar dahil olmak üzere her köşesinde tarihi ve mistik bir havası olan ülkedir. Kendine has yaşam biçimleri, kültürel yapıları ve eğlence anlayışı olarak oldukça renkli bir ülkedir. Sanat olarak resim, dans ve yapılan festivaller ile gidip görülmesi gereken Ülkeler arasında yer almaktadır. Spor alanlarında oldukça yer veren ve spor yapmayı seven turistler için elverişli olan İtalya, konumuna ve yer şekillerin elverişli olmasından dolayı spor severler içinde ekstra tercih edilmektedir.

Tırmanmayı sevenler, Kayak sporu ile uğraşanlar ve koşuya özel park ve yolları bulunmaktadır. Ayrıca zengin manzarası ile fotoğraf çekmeyi seven kişilerin oldukça beğeneceği manzaralar çok fazla bulunmaktadır. Dünyada Tarihi ve kültürel bakımdan en zengin olan 5 ülke arasında bulunmakta ve UNESCO tarafından dünya mirası alanına sahip olmakla birlikte dünya rekoru bulunmaktadır.

Roma imparatorluğun uzun zamanlar hüküm sürdüğünden dolayı tarihi zenginliği oldukça fazladır. Ayrıca İtalya kabalık bir ülke olmakla birlikte en fazla nüfusa sahip olan ülkeler arasında 3. Sırada bulunmaktadır. En çok tercih edilen şehir ise Bologna’dır. İtalya’nın kuzeyinde yer alan ve kızıl şehir olarak bilinen Bologna, gerekse tarihi eserleri gerekse ihtişamlı mekanları ile gezilmesi gereken yerler arasında bulunur.

Bu şehirde orta çağ mimarisinden oldukça çok fazla tarihi eser bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa’nın en eski üniversitesi olan Bologna üniversitesi bu şehirde yer almaktadır. Dönemsel yapılan festivaller, eğlenceler ve kültürel oyunlar ile eğlence severler içinde tercih edilmektedir. Liman kenti Cenova, zengin mimari yapısıyla Milano ve UNESCO onaylı Pompei antik kent gibi sayısız gezip görülecek yerler vardır.

3)Arjantin

Güney Amerika’ya bağlı olan ve en büyük ülkeler arasında 4. Sırada olan Arjantin ülkesi, gündemden düşmeyen ekonomik krizleri, politik sorunlar ve şehirde oluşan karmaşık olaylar ile adından sık sık bahsettirmektedir. Fakat bunlara rağmen ülkenin neredeyse tamamı yeşillikler ve sulak yerlerden oluşmaktadır. Bundan dolayı ülkenin hemen her yerinde mistik bir hava vardır. Arjantin yüz ölçümü bakımında oldukça büyük olmakta ve kıyaslamak gerekirse Türkiye’nin yüz ölçümünden 3 kat daha büyük bir yüz ölçümüne sahiptir. Sanat severlerden başlanarak, kayak severler, tırmanıştan ve daha birçok etkinlik yapmak isteyenler için elverişlidir. Başkenti Buenos Aires olan, genel olarak ılıman bir iklime sahip olmasına rağmen batı bölgelerinde karasal iklime sahiptir.

Güney yarım kürede bulunmasına bağlı olarak Türkiye kıyasla tam tersi mevsim geçişleri yaşanmaktadır. Türkiye’de yaz mevsimi görüldüğü zaman Arjantin’de kış mevsimi görülmektedir. Bundan dolayı gidilmesi planlandığı zaman Ocak aylarında gidilmesi gerekir. Tarihi sarayları ile adından söz ettiren Arjantin, geniş kültürel özelliklere sahip olmasıyla birlikte eğlence mekanları ya da belirli zamanlar da yapılan festivaller ile de ünlüdür.

Arjantin’e gitmek için herhangi bir sağlık taraması istenmez fakat kuzey ormanları ziyaret etmek isteyen kişiler için sarıhumma aşısını yaptırmanız istenebilir. Buna ek olarak Arjantin’de hastaneler de tedavi için herhangi bir ücret talep edilmeden tedavi sağlanmaktadır.

4)Fas

Fas krallığı Afrika’sa bulunmasına rağmen Afrika’ya bağlı olmayan tek ülkedir. Fas demek batıdaki yer olarak bilinir ve Osmanlı tarihinde bildiğimiz gibi olan feslerin yapılış yeridir. Fas’ın başkenti Rabat ve en büyük şehri ise Kazablanka’dır. Turistlik yerleri ise oldukça fazla olan Fas, Marakeş ve Kazablanka şehitleri olarak bilinir. Ünlü pazarları oldukça hareketli ve renkli olmakla birlikte dar sokakları ve tarihi evleri ile hem fotoğraf çekmeyi sevenlere hem de mistik hava gurmesi olan kişilere oldukça keyifli zamanlar kazandırmaktadır. Ayrıca ülkede fazla sayıda tarihi anıtlar, eski yapılar ve geleneklerin hala devam ettiği renkli kültürel yapılar bulunmaktadır. En dikkat çeken şehri ise kızıl şehir olarak bilinen Marakeş şehri oldukça ünlü olan ve turistlerin ilk olarak tercih ettiği yerler arasında bulunmaktadır. Ayrıca Medina’da ilk meydan olan Jemaa El Fnaa Meydanı UNESCO’nun koruma altına aldığı yerler arasında ilk sırada bulunur. Dar sokaklarda her bir köşe başında seyyar satıcılar, falcılar ve kına yakan kadınların tezgahları bulunur. Ayrıca geleneksel oyunların, dansçıların, maymun oynatanların ve çeşitli panayırların yapıldığı yerler oldukça fazla bulunur. Oldukça renkli ve eğlenceli zamanların geçtiği Fas’ta uğramanız gereken yerler arasında Majorelle Bahçeleri de vardır. Harika görüntüsü ile görülmeye değer bir yerdir ve turistlerin akın ettiği yerler arasında gelmektedir.

5)Slovenya

Slovenya ülkesi ilk olarak yeşilliği ile göze çarpmaktadır. Ülkenin hemen her yeri yeşillikler ile kaplıdır ve doğal güzelliklerin çok fazla olduğu bir ülkedir. UNESCO’nun neredeyse tüm ülkeyi koruma altına almıştır ve genelde mimari eserler gerekse tarihi eserleri ile göz dolduran müthiş yapılara sahiptirler. Slovenya gidenler için şehir içerisinde gezmek adına önceden plan yapılması gerekir.

Çünkü ulaşım sıkıntısı yaşanmakta ve araç bulmakta sorun yaşanmaktadır. Fakat garip bir durum gibi görünse bile otostop çekmek Slovenya’da çok güvenli ve oldukça tercih edilmektedir. Arjantin şehri spor severler ya da spor yapmaya başlayan kişiler için en uygun yerdir. Kayak merkezleri, meşhur dağları, nehirleri ve doğa yürüyüşleri için mükemmel bir Seçim olacaktır. Ayrıca ülkede spa merkezlerin sayısı da fazla olmasıyla birlikte turistlerin ya da gezi rehberlerin tercih ettiği bir kural haline gelmiştir. Slovenya Güney bölgesinde çok sayıda mağara ya da çok eski yapılar bulunmaktır. Ülkede sağlık sektörü oldukça gelişmiş ve hizmetleri çok iyi denecek kadar yüksek seviyelerdedir.

Ülkenin geneli yeşillikler ile kaplı olduğu için keneler oldukça fazladır ve kene aşısını mutlaka yaptırmanız gerekir. Bir diğer ayrıntı ise Ülker’de ormanlık alanlar fazla bulunmakta ve ayı saldırına karşı dikkatli olunmalıdır. Ülkenin dini inancı Hıristiyan ve 300’den fazla kilise bulunmaktadır. Ayrıca tarihi türbeler ve şapeller de bulunmaktadır. Slovenya’da tarihi müzeler, kaleler, saraylar ve mimari eserler gezdiğiniz hemen her iki sokakta bir denk gelecek kadar fazladır.

6)Filipinler

Filipin ülke olarak su Ülkesi diyebiliriz çünkü hemen her tarafında büyük ya da küçük adalar görmek mümkündür. Tam olarak 7.641 adacığı ile tatil yapmak için en mükemmel ülke diyebiliriz. Adalarda mavinin bütün mükemmel tonlarını görmek mümkündür. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için en uygun yer olacaktır. Ülkenin hiçbir kara bağlantısı yoktur ve tamamen deniz ulaşımı mevcuttur.

Filipin deprem bölgesinde hatta tam olarak deprem bölge merkezinde bulunduğu için sık sık depremler meydana gelir. Ayrıca Ülker’de çok sayıda aktif yanar dağlar mevcuttur. Ülkenin çok güzel bir yer olmasına rağmen bazı sorunları ve doğal felaketleri fazlasıyla bulunmaktadır. Tropik fırtınalar, sel felaketleri ve bazı bölgelerinde yoğun yağışlar mevcuttur. Fakat ülkede her ne kadar felaketler yaşansa bile ne kadar doğal afetler meydana gelse bile yine de eşsiz doğal güzelliği ile sık sık tercih edilmektedir.

Yeraltı Nehri, milli park ve tarihi eserler ile gerekse turistlerin gerekse gezginlerin uğramak istediği yerlerdir. Ayrıca Boracay şehrinde bulunan Bohol adası en dikkat çeken yerler arasında bulunur. Bohol adasında olan çikolata tepeleri ve pirinç terasları oldukça merak edilen yerler arasındalar. Ülkenin her bir tarafı doğal güzellikler ile çevrili olması, yerli kişilerin sıcak yaklaşımları ve ilgi çekici mekanları ile gezip görülmesi gereken yerler arasında bulunur. Ülkeye gitmek için sağlık taraması yapılması gerekir ve her hangi bir aşı olmanıza gerek yoktur.

7)İrlanda

İrlanda, genel olarak anlatıldığı zaman mutlu insanlar Ülkesi olarak geçmektedir. Ülke oldukça rengarenk ve renkli bir konsepte sahiptir. Sokakları, caddeler ve evleri oldukça dikkat çekici ve rengarenk bir yapıya sahiptir. Fotoğraf çekmeyi seven kişiler için oldukça güzel ve rengarenk manzaralar vardır. Ülkenin başkenti Dublindir ve Dublin şehri biraları ile oldukça ünlüdür.
Dublin şehri teknoloji alında oldukça ünlü olan ve Avrupa’nın teknoloji merkezi olarak anılır. Ayrıca Dublin şehrinde oldukça fazla park ve köprüler bulunmaktadır. Avrupa’nın en büyük şehir parkı olan phoenix park, şehir merkezinde bulur ve oldukça ziyaretçisi bulunmaktadır.
Ağaçları ile ünlü olan ve oldukça eski olan ağaçları bulunan, volkanik ağaç izleri olan ve her mevsimde bile kart postallı görüntüsü ile ziyaretçileri mest eden manzaraya sahiptir.
İrlanda ülkesinde çok fazla yazar çıkmıştır, geçmişten bu güne ünlü yazarları olan ve UNESCO tarafından edebiyat başkenti olarak seçilmiştir.

8)Meksika

Meksika, ilk duyulduğu zaman suç oranın yüksek, tehlikeli ve karışık bir ülke olarak düşünülse bile diğer yandan doğal güzellikleri ile oldukça fazla tercih edilmektedir. Meksika, 13.000 yıl önceden uygarlıklar tarafından keşfedilmiştir. Ülke genel olarak eğlenceye ve eğlenceli aktiviteler yapmaya düşkündür. Yapılan festivaller, geleneksel oyunlar ve gece yapılan festivaller ile ziyaretçilere oldukça keyifli dakikalar yaşatırlar. Meksika, dünya çapında en büyük gümüş ve avokado üretimi yapmaktadır. Ekonomik durumunu oldukça iyi hatta dünya ekonomisinde 2. Sıradadır. Lüks mekanları yanı sıra tarihi eserleri de günümüze kadar korumuşlar ve çok sayıda tarihi mekanları bulunmaktadır. Sular altında kalmış olan mağaraları, bağımsızlık anıtı ve büyük tapınak bu ünlü eserlerden bazılarıdır. Meksika deyince akla baharatları ya da acılı ürünleri gelir. Meksika mutfağına baharatlar oldukça fazla kullanılır ve tüm halk acıyı ya da acılı yemekleri tüketmeyi severler. Acı seven biri değilseniz yemek yerken dikkatli olmanız gerekebilir.

Meksika, sokakları caddeleri hatta evlerine kadar farklı dizayn içinde ve gösterişlidirler. Geleneksel giyim, halk oyunları ve bazı kesimlerde hala geleneklere uygun bir biçimde yaşam tarzı görülmektedir. Dini inancı ise büyük çoğunlukla katolik ve buna bağlı çok sayıda tapınaklar bulunur. Gerekse eski gerekse yeni yapı olan tapınaklar vardır ve ülke genel olarak dini inancına bağlı yaşamaktadır. Ülkenin en önemli yiyecekleri, Mısır, domates ve biberdir. Ayrıca ülke genelinde çikolata üretim oldukça fazladır ve çikolataları hemen her kesimde oldukça sevilmektedir. Bir diğer sevilen ürünler ise annatto çekirdekleridir. Yemek kültürleri her ne kadar baharatlı ya da acılı olsa bile farklı damak tatları denemeyi seven bireyler için oldukça iyi bir deneyim olacaktır. En çok sevilen yemeği ise turunçgil ailesinden yapılan maya yemeğidir. Bu yemeğin adı poc chuc’tur. Buna ek olarak Güney tarafında Tlavudas yani Meksika pizzası da oldukça ünlü olan yemeklerdendir. Deniz mahsulleri, pozde ve birria gibi yemeklerde oldukça tercih edilmektedir. Ülkenin kullandığı para birim ise pesodur ve ülkede genel olarak İspanyolca konuşulur ama ülkenin resmî dili İspanyolca değildir. Meksika’ya gitmeyi düşündüğünüz zaman belirli mevsimlerde gitmeniz gerekir. En iyi dönem Aralık ya da nisan ayları arasında gidilmesi önerilir. Bu dönemlerde hava sıcaklığı oldukça iyidir. Ülkenin o dönemler hava sıcaklığı 28 derecedir ve bunaltıcı bir havası yoktur. Ülkenin yağışlı ve soğuk olmaya başladığı dönemler ise mayıstan başlanarak ekim ayına kadar devam etmektedir. Ülkede görülmesi gereken bazı özel güzellikler vardır ve belirli saman dilimlerinde yapılmaktadır. Kelebek göçü genel olarak Ocak ya da Şubat ayları içerisinde görülmektedir. Meksika’nın merkezinden başlanarak Kanada’ya göç etmekte olan kelebekleri görmeniz oldukça hoş bir manzaradır. Ayrıca Ocak ya da Mart aylarında baja yarım adasında balina gözlemleri yapılmaktadır. En tuhaf bir festival olan ölüler gününe dair yapılan eğlencelerdir. 1 Kasım ayında yapılan yerli kişiler özel hazırlıklar yaparlar ve yapılan yüz boyama farklı kostümler giyimleri ile ölüler gününü kutlamaktadırlar.

9)Kanada

Kanada, yüz ölçümü olarak oldukça büyük bir Ülkedir. Kanada, Güney Amerika kıtasının kuzeyinde bulunur ve ziyaretçilerin hayranlıkla izleyeceği gölleri ve göz kamaştırıcı nehirleri ile ziyaretçi akımına uğramaktadır. Ayrıca ulusal parkları ile ailecek gidip geçilecek yerlerde bulunmaktadır. Kanada’da vahşi hala korunmakta ve ziyaretçiler için sergilenmektedir. Yeşilliğin hemen her tonunu görebileceğiniz olağan üstü doğal güzelliklere sahip olan Kanada, 10 eyaletten oluşmaktadır. Ayrıca eğitim alanında yüksek başarısı ile adından sıkça bahsettirir. Çevreci yasalarıyla, üstün başarı sağlayan okulları ile çok fazla kişinin yaşamak istediği bir yerdir. Kanada çok fazla büyük bir ülke olduğu için tek seferde gezip görülecek bir yer değildir. Quebec eyaleti gezi listesine ekleyeceğiniz ilk yerler arasında bulunabilir. Eşsiz sokakları, farklı mimari yapısı olan evleri ile göz zevkini doyuran manzaralar sunmaktadır. Quebec eyaleti Kanada’nın doğusunda bulunur ve yarım ada olan müthiş manzaralara sahip bir eyalettir. Bu eyalete Hudson körfezi, Geöhland ve sanatsal mimari yapıları gezip görülmesi gereken bir diğer yerlerdendir. Kanada’nın ana dili Fransızca’dır ve çoğu eyalette resmî dil Fransızca olarak geçmektedir. Gezilecek diğer bazı yerler ise Magdelan adaları, Montmorency şelalesi ve vahşi doğa meraklısı kişiler için omega parkı gidip görülmeye değer yerlerdir. Ontario eyaleti ise Kanada’nın bir diğer eyaletidir ve bu eyalet oldukça fazla turist ağırlamaktadır. Türkiye’den çoğu kişinin yerleştiği ve yerleşmek için uygun gördüğü Ontario eyaleti, en çok nüfusa sahip olan eyalet olmaktadır. Sanayileşmiş ve bu konuda en çok başarıları olan eyalettir. Teknolojik ve ekonomik olarak oldukça başarılı olan Kanada, katı kuralları ve uyulması zorunlu yasaları ile disiplinli bir ülkedir. Dünyanın en büyük caz festivali olan Montreal caz festivali Kanada’da yapılmaktadır. Guinness rekorlar kitabına girmeyi hak kazanmış Montreal caz festivali, yoğun katılımcı ile misafirlerine oldukça hoş zamanlar yaşatmaktadır. Gezip görülmesi gereken diğer bazı yerler ise, Kanada savaş müzesi, Niagara şelaleleri, milli parkları ve Latin mahalleleri ile turist akımının en çok olduğu yerlerdir.

10)Türkiye

Türkiye, dünyanın en büyük metropollerine sahiptir ve turistlerin ilgisini çeken en iyi ülkeler arasında bulunur. Türkiye denince ilk olarak akla İstanbul gelmektedir. Çünkü İstanbul olağan dışı güzellikleri, tarihi yerleri ve mistik doğası ile gelen kişileri hayran bırakmaktadır. Resmî din Müslümanlık ve tek bir resmî dile sahiptir. Başkenti Ankara olan ve

ülkenin yüz ölçümü çok fazla olmamasına rağmen oldukça zengin topraklara sahiptir. Ülkenin hemen her şehri verimli topraklar oluşmakta ve çiftçilik oldukça gelişmiştir. En dikkat çeken ve en fazla turist ağırlayan şehitler ise İstanbul, İzmir, Antakya, Bodrum ve Antakya gibi şehirlerdir. Fakat her ne kadar bazı şehirleri öne çıkarmış olsak bile Türkiye’nin hemen her yeri turistik yerlerdir. İstanbul’da kız kulesi, büyük ada ve surları ile ünlü yerleri ve daha nice mekanları ile oldukça dikkat çekici bir şehirdir. Türk mutfağı dünya genelinde tadıma uygun hiçbir yan etkisi olmayan yemekler sunmaktadır. Yabacı kişilerin kolaylıkla uyum sağladığı Türk mutfağı, enfes tatları ile doyumsuz bir lezzet sunmaktadır. Tarihi mekanlar, salda gölü ve Atatürk Arboretumu harika manzaraları ile büyüleyici etki bırakacaktır. Ülkenin yerel haklı yabacı kişilere karşı oldukça pozitif yaklaşma hatta oluşabilecek bazı sorular yaşayan turistlere yardım etmekten çekinmezlerdir. Yardımlaşmanın ve paylaşmanın toplum için gerekli bir ahlak olduğunu net bir şekilde İfade etmekten çekilmez aksine sürekli bu davranışları sergilemektedirler.

Yazar Hakkında

Yorum Yap