1. Ana Sayfa
  2. Travels Blog

Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum Gezilecek Yerler
0

Erzurum gezilecek yerler bakımından zengin, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehirdir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehridir. Erzurum, Palandöken dağlarının yamacına konumlanmış ve pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Anadolu’nun ilk yerleşim yeri topraklarına sahip olan Erzurum, en önemli ticaret yollarından biri olan İpek Yolu’nun geçtiği şehirlerden biridir. Erzurum’un geçim kaynağı hayvancılık ve tarıma dayanmaktadır. Aynı zamanda kış turizmi konusunda da gelişme göstermiştir. Erzurum tarihi ve doğası ile ziyaretçileri etkilemektedir. Pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmasından kaynaklı olarak, farklı medeniyetlerin etkisini taşımaktadır.
Erzurum Kalesi
Erzurum’un simgesi haline gelen Erzurum Kalesi, Roma İmparatoru Theodosius tarafından yapılmıştır. 5. yüzyılda yapılan bu kale 2 buçuk bin metre uzunluğunda olup, etkileyici bir görüntüye sahiptir. Kalenin üst kısmı muhteşem bir görüntüyü ayaklar altına sunmaktadır. Erzurum Kalesi son dönemlerinde Türkler tarafından kışla olarak kullanılmıştır.  Şehir merkezine konumlandırılmış olmasından dolayı ulaşımı kolaydır. Erzurum gezilecek yerler listesine ekleyerek, değişik medeniyetlerin etkilerini daha yakından görebilirsiniz.
Erzurum Ulu Cami
Erzurum Ulu Cami 1179 yılında Saltuklu Melik Nasirüddün Muhammed Bey döneminde yapılmış olan 7 bin kişilik cemaat kapasine sahiptir. Şehrin en büyük camisi olmasından dolayı Erzurum gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gerekir. Toplamda beş kapısı bulunan Erzurum Ulu Cami’nin üç kapısu kuzeyde, iki kapısı ile doğuda bulunuyor. Kapı üzerinde bulunan kitabeler günümüze kadar çeşitli onarımlar ile gelmeyi başarmıştır.
Erzurum Evleri 
Erzurum gezilecek yerler listesinde Erzurum evleri de yer almaktadır. Anadolu Türk mimarisi ile yapılan bu evler tarihin güzelliklerini en  iyi şekilde yansıtmaktadır. Erzurum’un sert ve karasal iklimi evlerin yapısını büyük oranda etkilemiştir. Soğuk bir havaya sahip olduğu için iki katlı olarak yapılan evlerin zemin katı kullanılmaktadır. Zemin kat kadınların tandırda yemek pişirdikleri ve kışlık odalar olarak kullanılmaktadır. Evlerin zemin katları kiler, depo ve ahır olarak bölümlere ayrılmıştır.
Kocakaya Gözetleme Kulesi
Başkale Köyü’ne 2 metre mesafede olan Kocakaya Gözetleme Kulesi, Eruzurum gezilecek yerler listesinde yer alan önemli yerlerden biridir. Vadinin en yüksek yerine konumlanmıştır. Kulede yer alan bazı surlar günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.  Duvarların iç kısımları kireç harçları ile doldurulmuştur. Duvarların uzunluğu 5 metre, yüksekliğinise 3 metredir. Şehir merkezinden kalkan otobüsler ile Başkale Köyü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.
Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi
Erzurum Kongresi’nin ilk toplandığı yerlerden biri olan Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir.  1884 yılında inşa edilmiştir. 1924 senesinde yangın çıkmış, 1926 senesinde ise Güzel Sanatlar Lisesi olarak işlev göstermeye başlamıştır. Şehir merkezinde yer alan Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi’ne otobüs ya da dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Atatürk Evi Müzesi
Atatürk Evi Müzesi zengin bir adam tarafından yaptırılmış olup, Çankaya Caddesi’nde yer almaktadır.  Bu yapı kısa bir süre Alman Konsolosluğu olarak kullanılıp, 1918 yılından sonra Erzurum Valiliği olarak kullanılmaya başlanmıştır. Erzurum gezilecek yerler listesinde en önemli yere sahiptir. Erzurum’un merkezine konumlanmış olmasından kaynaklı olarak ziyaretçiler kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirler.
Narman Peri Bacaları
İlginç şekilleri ve kırmızı rengi ile ziyaretçilerin dikkatini çeken Narman Peri Bacaları, Erzurum gezilecek yerler listesinde yer alması gereken güzide yerlerden biridir. Adını Narman ilçesinden almıştır. Yağmur ve rüzgar aşındırması sonucu meydana gelen Narman Peri Bacalarına özel araçlar ile gitmek mümkündür. Narman ilçesine yaklaşık olarak 2 kilometre uzaklıkta yer alır. Aşındırma sonucu meydana gelen peribacalar Doğu Anadolu Bölgesi’nde sadece Erzurum şehrinde görülmektedir. Yaklaşık olarak üç milyon yıl önce meydana geldiği bilinmektedir.  Fe3O3 oksitlenmesi ile kırmızı rengini almıştır.
Yüzen Adalar ve Zökün Gölü
Doğal güzellikler arasında uer alan Zökün Gölü ve Yüzen Adalar, Erzurum gezilecek yerler listesinde yer alması gereken en önemli yerlerden biridir. 6 adet yüzem ada Zökün Gölü üzerinde bulunmaktadır. Göl etrafındaki çimler son derece etkileyici bir görüntüyü ortaya çıkarmaktadır. Erzurum’a 3 kilometre uzaklıkta olan Tortum ilçesinde yer almaktadır. Dolmuş ve otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Temiz havası ve eşsiz görüntüsü işe ziyaretçileri memnun etmektedir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap