1. Ana Sayfa
  2. Travels Blog

ALANYA GEZİLECEK YERLER?

ALANYA GEZİLECEK YERLER?
0

Alanya gezilecek yerler araştırmanız için kesinlikle olmazsa olmaz bir belde. Sık sık adını duyduğumuz
ve turizmin başkenti olan Antalya’nın nadide bir beldesi olan Alanya, gezilecek yerleri ve etkinlikleri ile gelenleri kendisine hayran bırakıyor.
Antalya’dan yaklaşık 150 km mesafede bulunan Alanya beldesine özel aracınızla 2 saatte rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Antalya’nın en büyük beldelerinden olan Alanya yaklaşık 1600 kilometre kare bir yüz ölçümüne sahip. 2021 Tüik verilerine göre yerleşik nüfusu 400.000 dolaylarında olarak açıklandı.
Alanya gezilecek yerler bakımından oldukça zengin. Kleopatra Plajı, Damlataş Mağarası, Kızıl Kulesi, Alanya Kalesi ve bunlara eşlik eden birbirinden değerli ve gelenleri en iyi şekilde ağırlayan otelleri ve butikleri ile tam biz turizm cenneti. Gelin beraber bu güzellikleri inceleyelim.
ALANYA KALESİ
Alanya’nın her yerinden görünen ve beldenin tam ortasından denize doğru yükselerek çıkan bir yarımadanın üzerine yerleşmiş bir kale Alanya Kalesi. Başlarda Helenistik döneme ev sahipliği yapan Alanya Kalesi sonralarda Roma, Selçuklu, Bizans, Osmanlı gibi birçok krallığın ve ulusun mimari izlerini alarak günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Günümüzde hala oldukça sağlıklı olan yapı her zaman görüşe ve gezilmeye açıktır. Alanya kalesi ortalama 6 km uzunluğunda ve yer yer sur yükseklikleri 5 metreleri aşmaktadır. Kalenin etrafını sardığı yarım adanın büyüklüğü ise yaklaşık 10 hektardır. Kalenin surlarında genellikle Bizans mimarisi ve kalıntıları öne çıkmaktadır.
Eski tarihçi ve Akdeniz Bölgesi hakkında oldukça bilgili olan Strabon Kilikya Alanya için batıdan girildiğinde karşınıza çıkacak ilk kale ve ilk şehir deyimlerini kullanmıştır. Gerek mimari yapısı ve gerekse coğrafi yapısı nedeni ile kuşatılması oldukça zor bir kale olan Alanya Kalesi M.Ö 2. Yy. da korsanların barınağı olarak kullanılmıştır. Korsanların burayı tercih etmesinde ki sebeplerden biriside oldukça kullanışlı olan tersane ve koy bölümleridir.
Roma ve Bizans ordularının çatışmalarına şahitlik eden Alanya Kalesi son olarak 1221 yılında Selçuklu hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından son kez teslim alınmış ve şehrin ve kalenin adı Alaiye olarak değiştirilmiştir. Alanya gezilecek yerler listemizin ilk sırasını alan Alanya Kalesini gezmeniz sizi daha fazla etkileyecektir.
DAMLATAŞ MAĞARASI
Alanya gezilecek yerler listesi bolca doğal habitatlara ve oluşumlara sahip. Bunlardan en popüler ve tanınmış olanlardan birisi Damlataş Mağarası. Alanya kalesinin batı kısmında hemen surların alt tarafında, denizin ve plajın yakınında bulunan Damlataş Mağarası 1948 yılında keşfedilerek ziyaretlere açılmıştır. Mağaranın astım hastalarına iyi geldiği ve ziyaretçilerinin bir kısmının astım hastaları olduğu bilinmektedir. Mağara çok büyük ve geniş olmasa da içeride oluşan sarkıtlar ve atmosfer insanın içini ferahlatıyor.
NAULA ANTİK KENTİ
Alanya beldesinin yakınında bulunan ve varlığının son demlerini yaşayan Naula Antik Kenti Alanya gezilecek yerler listesi içinde şimdilik yer buluyor, lakin üzülerek belirtmek isterim ki yakın zamanda listelerden adı, tıpkı varlığı gibi silinecek gibi görünüyor. Şehir merkezine yakın olan beldeye rahatlıkla ulaşım var. Naula Antik Kenti içerisinde ufak bir yolda bulunuyor ancak artık bakımsızlıktan geniş bir alana yayılmış bu kentin güzelliklerini görmek biraz zorlaşmış durumda. Doğa kendinden olanı kendine katmak üzere.
KLEOPATRA PLAJI
Kleopatra Plajı, Alanya gezilecek yerler listesinin en önemli yerlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Nedeni ise turizmin göz bebeği olan Antalya ve Alanya’nın gelen ziyaretçileri tarafından en sevilen ve Deniz, kum, güneş tandeminin tamamlandığı bir plaj olarak karşımıza çıkıyor. Adını Kleopatra’dan alan plaj yıllardır Alanya’nın en sevilen yerlerinden birisi olarak insanları denizin maviliği ve güneşin sıcaklığı ile karşılamaya devam ediyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap